TEKS-PRO

Promosyon Gerçekten İşe Yarar mı?


Promosyon Gerçekten İşe Yarar mı?

Pazarlamanın anavatanı ABD’de promosyonun, pazarlama harcamaları içindeki payı yüzde 55’i aşıyor. Bir yılda bu alana 350 milyar dolarlık bütçe ayrılıyor. Üstelik bu rakam hızla yükseliyor, şirketler pazarlamanın tarihi kadar eski promosyona daha yaratıcı yöntemlerle ulaşıyor. Hedef, satışı yüzde 30’a kadar varan oranda artıran bu enstrümandan daha fazla yararlanmak… Türkiye’de de benzer bir yaklaşım var. Şirketler, etkin ve sonuca odaklı strateji geliştirme peşindeler…

ABD’nin Promosyon Bütçesi
Promotion Marketing Association’a göre sadakat programlarından, etkinlik pazarlamasına doğrudan e-postalamaya, oyun ve yarışmalara, kuponlardan sponsorluğa kadar birçok pazarlama aktivitesi promosyon harcamaları içinde yer alıyor. ABD’deki pazarlama bütçesinin yüzde 41,3’ü reklam, yüzde 27,9’u tüketici promosyonları, yüzde 27,5’i ticari promosyonlar, yüzde 3,3’ü ise diğer pazarlama aktivitelerinden oluşuyor. Yani promosyonların toplam bütçe içindeki payı yüzde 55,4’ü buluyor.


2000 yılında ise Amerika’da tüketici ürünleri şirketleri tüketici satış promosyonları için 93,4 milyar dolar ve ticari satış promosyonları içinse 108,3 milyar dolar harcadı. Promo Industry Trends raporuna göre ise 2005 yılında satış promosyonları için harcanan rakam 342,2 milyar dolara ulaştı. Toplam bütçe içinde tüketiciye yöneliklerin aldığı pay yüzde 27,9, ticarilerin aldığı paysa yüzde 27,5 oldu.

ABD’de promosyon ürünleri sektörünün büyüklüğü de 18 milyar dolarlık bir hacimle pek çok sektörden çok daha büyük bir boyuta ulaştı. Amerika’da sadece süpermarketlerde tüketiciye verilen promosyon ürünlerine ise her yıl 1 milyar dolar harcanıyor.

Ancak, bu alana Türkiye’de ne kadar harcandığıyla ilgili net rakamlar bulunmuyor. The Sales Machine İstanbul Ajans Başkanı Ali Kiremitçioğlu’na göre, satış artırma ve marka imajıyla ilgili promosyonlara Türkiye’de pazarlama bütçelerinden en fazla yüzde 20 ayrılıyor. Kiremitçioğlu, “Ortalama rakamın yüzde 10’u geçmediğini tahmin ediyorum” diye konuşuyor.

Satışları Ne Kadar Artırıyor?
Türkiye’de satış konusunda danışmanlık yapan Gelişim Atölyesi’nin kurucusu Özlem Seller, promosyon kampanyalarının satışları en çok etkilediği sektörün kozmetik olduğunu söylüyor. Seller, promosyon kampanyalarının satışa etkisindeki geri dönüş oranlarını sektörlere göre şöyle sıralıyor: “Gıda sektöründe yüzde 28, zücaciye sektöründe yüzde 17, turizm sektöründe yüzde 17, finans-sigorta sektöründe yüzde 16 düzeyinde.”

Retailing Institute’un 2006’da gerçekleştirdiği Perakendeci Bakışıyla Promosyon Uygulamaları raporuna göre, perakendeciler, üretici firmaların tüketici promosyonlarının satışa etkisinin daha yüksek olduğunu düşünüyorlar. Perakendecilerin yüzde 73,8’i yapılan tüketici promosyonlarının satışlarda etkili olduğu görüşünü paylaşıyorlar. Ticari promosyonlarda perakendeciler fatura altı indirimi tercih ederken, tüketiciler ise fiyat indirimini en cazip promosyon türü olarak görüyor. Hem perakendeci hem de tüketiciler için anında faydaya veya kazanca dönüştürülebilen promosyon tipleri en fazla tercih edilenler olarak göze çarpıyor. Satışları en çok etkileyenler de yine bu promosyonlar.

Rapora göre, tüketiciler en fazla fiyat indirimini tercih ediyor. “Çoklu paket alındığında indirim”, “kazı anında kazan” ve “çapraz ürün” promosyon türleri en az tercih edilen promosyonlar. “Aynı markadan hediye ürün” promosyonu perakendecilerin yüzde 11,9’u, “bardak, tabak gibi ürünlerin hediye” verilmesi ise yüzde 10.8’ine göre tüketiciler için en cazip promosyon türleri olarak görülüyor. Diğer bir deyişle, perakendeciler promosyon uygulamalarında kendileri için talep ettikleri gibi tüketiciler için de direkt ceplerine girecek, anında fiyat avantajı anlamında kazandıracak uygulamaları talep ediyorlar.

Özlem Aydın
www.capital.com.tr`den alıntıdır.TEKS-PRO


Teks-Pro Promosyon Tekstil Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti. © 2010
Tüm hakları saklıdır.

 


Bu site Kaleydoskop Dijital Ajans tarafından hazırlandı. Positive SSL